Jeśli nie chcesz mojej zguby, na portalu będę, luby, czyli uzależnienie młodzieży od portali społecznościowych

Ostatnio bardzo popularne stały się portale społecznościowe, bez których młodzież nie potrafi żyć. Postanowiłam sprawdzić, ile osób posiada konta na takich portalach i ile czasu na nie poświęcają. Z moją ankietą zwróciłam się do 25 kolegów i koleżanek.

Strona Facebook.pl

Strona Facebook.pl

Najpopularniejsze portale społecznościowe

Okazuje się, że gimnazjaliści najczęściej korzystają z Facebooka. Aż 22 osoby na 25 zapytanych posiada konto na tym portalu. Druga na liście jest Nasza Klasa, używa jej jedenastu uczniów. Kolejny to Ask: dziesięciu uczniów założyło sobie na nim konto.

Wykres przedstawiający najpopularniejsze portale wśród młodzieży

Wykres przedstawiający najpopularniejsze portale wśród młodzieży

Mniejszą popularnością cieszą się Twitter i Photoblog, ale nie aż tak małą, bo ma na nich konta po 6 osób. Natomiast na portalach typu Besty, Youtube, Allegro konta ma mniej niż 5 osób.

Poświęcony czas 

Gimnazjaliści wolą wejść na Facebooka niż się pouczyć. Na pytanie o czas poświęcany na spędzaniu na  tych stronach większość odpowiadała tak samo. Średnio  wynosi ok. 3 i pół godziny dziennie, czyli przeszło cztery szkolne lekcje.

Po co założyli sobie konta na tych portalach?

Na to pytanie padały różne odpowiedzi. Najwięcej osób, bo aż 14, odpowiedziało, że założyło sobie konta dla zabawy.Tylko dla zabawy? Wydaje się, że to jasne, ale tak naprawdę  pytanie jest bardziej złożone . Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć, dlaczego woli kontakty w sieci, a nie w świecie realnym.

Wykres przedstawiający powody założenia kont na portalach

Wykres przedstawiający powody założenia kont na portalach

Co robimy tyle czasu na tych stronach?

Najwięcej osób odpowiedziało, że na Facebooku koresponduje ze znajomymi, dodaje i ogląda zdjęcia oraz filmy i czyta posty.

Wykres przedstawiający, co robią gimnazjaliści na Facebook'u

Wykres przedstawiający, co robią gimnazjaliści na Facebooku

Co robią na innych portalach? Na stronie Ask.fm zadają i odpowiadają na pytania, na Photoblogu dodają zdjęcia i obserwują innych, na Allegro zamawiają i oglądają różne przedmioty, a na Twitterze – dodają tweety.

Winowajca

Nauczyciele głowią się, dlaczego gimnazjaliści nie przygotowują się do lekcji  i  sprawdzianów? Dlaczego nie czytają lektur? Wszystko się wydało – dodają zdjęcia na Facebooku…

Strona Twitter.com

Strona Twitter