Konkurs ortograficzny dla klas III

W poniedziałek 29 lutego odbył się drugi etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

W pierwszym etapie wszyscy uczniowie klas trzecich (415 osób) mieli do napisania test z polskiej ortografii. Z każdej klasy zostały wyłonione najlepsze osoby, które zakwalifikowały się do następnego etapu (51 uczniów).

Tym razem uczniowie zarówno naszego gimnazjum, jak i innych gimnazjów z okolicy, musieli zmierzyć się z testem przygotowanym na platformie „e-nauczanie”.

Po podliczeniu procentowego wyniku wyróżniono 21 uczniów, którzy zakwalifikowali się do ostatniego już etapu – dyktanda. Warto wspomnieć, że do tej wąskiej grupy należało aż 16 osób z naszego gimnazjum.

Gratulujemy i życzymy wszystkim jak najlepszych wyników końcowych i połamania piór!

Ratujmy gimnazja

Z pewnością wszyscy słyszeliśmy już o tym, iż w niedalekiej przyszłości w życie ma wejść ustawa mówiącą o likwidacji gimnazjów i zastąpieniu ich czteroletnią edukacją wczesnoszkolną , czyli łącznie ośmioma latami w szkole podstawowej i średniej.

Tak jak ze wszystkim, znajdują się i zwolennicy, i przeciwnicy. Każdy ma tez swoje racje. W naszym gimnazjum, które z powodzeniem wypełnia swoja role już od 16 lat, został wywieszony list do Minister Edukacji Narodowej, Pani Anny Zalewskiej, przygotowany przez gimnazjum nr 24 w Toruniu. Zawiera on liczne argumenty poświadczające, że instytucja gimnazjum powinna zostać zachowana oraz stanowcze protesty przeciwko jej likwidacji.

gimnazjum

Klikajac TUTAJ mozesz odwiedzić oficjalną stronę gimnazjum w Toruniu

Natomiast TUTAJ znajdziesz szczegółowe informacje dotyczace akcji ratowania gimnazjów.

A Ty? Co o tym myslisz?

 

Język to nasza siła

Tak brzmiało hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych w nowotomyskim gimnazjum. 02.10 w całej szkole mogliśmy podziwiać plakaty związane z hasłem, rozwiązywać obcojęzyczne zadania, słuchać bajek w językach nauczanych w naszej szkole oraz przebrać się w kolory flag danych krajów, które zostały uprzednio przydzielone klasom poprzez losowanie.

20151002_103337

20151002_103425

20151002_104712

20151002_103719

giganttt

20151002_103915

20151002_104353

20151002_104034

Wszystkim, którzy wtrącili swoje trzy grosze w tak udany przebieg Dnia Języków, serdecznie dziękujemy!

Klasy pierwsze i drugie zapraszamy już teraz do aktywnego udzialu w przyszlym roku!

Wspinaczka – ta mała i ta duża

W piątek 25.09.2015r.  uczniowie klas 3a i 2c  brali udział w wycieczce do stolicy naszego województwa.

Główną atrakcją było podziwianie ściółki leśnej z wysokości 8 metrów albo korony sosnowej z bliska,  czyli pobyt w Pyrlandzie – Parku Linowym na Malcie w Poznaniu. Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja do pokonania toru przeszkód zawieszonego miedzy drzewami.Najpierw jednak  trzeba było założyć kaski i uprząż oraz przejść szkolenie. Potem już tylko zmierzyć się z własnymi lękami.Momentami  była ostra jazda.

DSC_1954

DSC_1950

DSC_1947

gigant

Po południu zdobywcy maltańskich sosen  udali się do kina, gdzie mogli obejrzeć premierę  filmu „EVEREST” , czyli obraz o trudach wspinaczki na najwyższy szczyt świata . Zdjęcie-0020 Zdjęcie-0044

Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z wycieczki, a park linowy do dziś jest jednym z wielu tematów do rozmów.

 

Niezwykłe wykorzystanie zwykłych przedmiotów

Z pewnością każdy z Was ma swoje wypróbowane sposoby, które przydają się w ekstremalnych sytuacjach.

Chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka możliwości wykorzystania zwykłych przedmiotów       w niezwykły sposób, z których być może skorzystacie.

1. Suszarka  

POlewa Aby uzyskać idealnie równo rozprowadzoną polewę na cieście, wystarczy ją „wysuszyć”. Ciepłe, wydmuchiwane powietrze sprawi, że pozbędziemy się grudek, a polewa będzie równo rozłożona. 

2. Zamrażarka

zamrazarka Jeżeli do Twoich ubrań przykleiła się guma albo inne lepkie słodycze, wystarczy, że oblepiony ciuch włożysz na dwie godziny do zamrażarki. Schłodzona guma bardzo łatwo się odkleja. 

3. Skórka od banana.

buty Jeśli akurat zabrakło Ci pasty do butów, a chcesz szybko je wyczyścić, możesz użyć skórki od banana. Jej wewnętrzna strona nawilży Twoje obuwie i zapewni im odświeżony wygląd na długo. 

4. Sól

kubek Sól ma bardzo wiele zastosowań, ale może przydać się zwłaszcza, gdy akurat na Ciebie przypadło zmywanie naczyń. Jeśli trafiłeś na kubek, na którym pozostały brązowe osady po herbacie – wystarczy, że użyjesz soli. Odrobina tego produktu wtarta w kubek szybko usunie niechciane brudy                 ( a Ty będziesz miał więcej czasu,  by zajrzeć na stronę GIGANTA 😉 )

Na razie tyle. W kolejnej części dowiesz się, co zrobić, jeśli: komórka wpadła ci do wody, przesoliłeś zupę, chcesz szybko zrobić tosta bez tostera itp.

Możesz również podzielić się z nami Twoimi sprawdzonymi metodami niezwykłego wykorzystywania zwykłych rzeczy (napisz e-mail)     ZAPRASZAMY

Ewaluacja

Na przełomie września i października w naszej szkole miała miejsce ewaluacja zewnętrzna nadzorowana przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Kuratorium

Seo

A oto kilka faktów, które pomogą Wam zrozumieć, na czym polega proces ewaluacji:

1. Proces ewaluacji zewnętrznej służy opisaniu działań szkoły w zakresie realizacji 12 podstawowych wymagań i określeniu, w jakim stopniu dana szkoła spełnia te wymagania.

2. Ewaluacji zewnętrznej danej placówki dokonuje kilku wizytatorów, a całe badanie dzieli się na trzy etapy.

a) W pierwszym ustalany jest harmonogram badań, zbierane są informacje dotyczące szkoły.

b) W drugim wizytatorzy rozmawiają z nauczycielami, uczniami i rodzicami, uczestniczą w lekcjach.

c) Ostatnim etapem jest analiza zebranych danych i wystawienie oceny końcowej oraz raportu.

Z pewnością dowiedzieliście się już, że naszej szkole w skali ocen A – E (przy czym A jest oceną najwyższą) wystawiono ocenę B.

Jest to niesamowite osiągnięcie z uwagi na bardzo długą listę wymagań stawianych, aby osiągnąć poziom B. Świadczy to o tym, że nasza szkoła – jako jedna z nielicznych w Wielkopolsce – jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno w sprawie metod nauczania, jak i współpracy między uczniem, nauczycielem i rodzicem.

A co Wy myślicie o ewaluacji? Jakie są wasze spostrzeżenia, pytania, wątpliwości lub opinie? Podzielcie się z nami. Adres e-mail znajdziecie w zakładce „NAPISZ DO REDAKCJI”.

 

Światowa gwiazda odwiedziła nasze gimnazjum

26 września naszą szkołę odwiedził znany na całym świecie brazylijski siatkarz GIBA ( właśc. Gilberto de Godoy Filho )

giba

SAM_1286 dobry

Uczestniczył on w gali wręczania nowotomyskich Moscarów. Podczas uroczystości ,oprócz wręczonych nagród, obserwatorzy ( w liczbie ok.700 osób) mogli dowiedzieć się o kilku ciekawostkach z życia GIBY.

SAM_1293

SAM_1294

A co on sam mówi o przyjeździe do Nowego Tomyśla?

„Kiedy przekroczyłem próg szkoły, rozpłakałem się, bo nigdy nie przyjęto mnie w taki sposób, nawet w Brazylii ,jak tu – w Polsce. Bardzo dziękuję. (…) Świat to widzi, jak Polska jest zafascynowana siatkówką.Kiedykolwiek słyszę, jak sala śpiewa „Polska,biało- czerwoni” przechodzą mnie ciarki.”

SAM_1292

Brazylijczyk na do widzenia obiecał, że jeszcze tu wróci i nauczy się kolejnego języka obcego – języka polskiego.

Zapraszamy serdecznie!!!

Witamy w nowy roku szkolnym!

Nowy  rok szkolny 2014/2015 powitał uczniów wieloma zmianami.Nie ominęły one również szkolnej gazetki. Przede wszystkim zmienił się skład grupy redakcyjnej. Dołączyli do nas koleżanki i koledzy z klas I. Jesteśmy pewni, że ten rok będzie dla Was wszystkich ciekawy, niezapomniany i pełen wrażeń, zarówno dla uczniów klas III, którzy powoli kończą naukę w gimnazjum, jak i dla klas I , które dopiero ją zaczynają.

Cały zespół redakcyjny wraz z opiekunką p. D. Kaczmarek życzy Wam udanego roku szkolnego 2014/2015

Z wizytą w stolicy

Na początku kwietnia ponad czterdziestu uczniów naszej szkoły poświęciło jeden dzień, by zwiedzić stolicę Polski. Jak sami przyznają, było: „bardzo fajnie”, „super”, „ekstra”. Postanowiliśmy zdać krótką relację z tego zdarzenia.

O 5.00 rozpoczęła się podróż autokarem i trwała około 6 godzin. Nie brakowało też dodatkowych atrakcji, jak na przykład nagła potrzeba skorzystania z ubikacji w centrum miasta…. Głównym punktem programu było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik i tam też skierowaliśmy nasze kroki. Na zwiedzaniu spędziliśmy 3 godziny.

SAM_0686SAM_0685SAM_0696SAM_0697SAM_0699SAM_0702SAM_0709SAM_0710

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na dwugodzinne zwiedzanie Warszawy. Zobaczyliśmy wiele obiektów, budowli i pomników. Wśród  nich znalazły się na przykład pomnik  Małego Powstańca czy upamiętniony w „Kamieniach na szaniec” pomnik Mikołaja Kopernika. Rzuciliśmy okiem na  Krakowskie Przedmieście, Belweder, Barbakan,Rynek , ale również  Stadion Narodowy.

SAM_0716SAM_0719SAM_0731SAM_0740SAM_0742SAM_0744SAM_0745SAM_0755SAM_0760SAM_0772SAM_0774SAM_0783SAM_0791SAM_0793SAM_0806SAM_0817

Powrót do domu trwał około 4,5 godziny.  Mimo że każdy był  trochę zmęczony podróżą, wrócił do domu radosny i zadowolony.

Mamy nadzieję jeszcze nie raz pojechać do Warszawy, a niektórym tak się spodobało, że postanowili tam w przyszłości zamieszkać. Czekamy na kolejną taką wycieczkę i podpisujemy się pod fragmentem wiersza:

Na prawo most, na lewo most,
a dołem Wisła płynie,
tu rośnie dom, tam rośnie dom,
z godziny na godzinę.
Autobusy czerwienią migają,
zaglądają do okien tramwajom.
Wciąż większy gwar, wciąż więcej nas,
w Warszawie, najmilszym z miast.

Wycieczka do Warszawy

Zapraszamy wszystkich chętnych na jednodniową wycieczkę do Warszawy!!!wewnątrz centrum

W planie – zwiedzanie Centrum Nauki „Kopernik” oraz spacer po mieście (Starówka, Łazienki). Nie zabraknie również innych atrakcji i przede wszystkim dobrej zabawy.Wyprawa  odbędzie się 2.04.14. Przejazd autokarem.

KAŻDY jest mile widziany.Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są  o jak najszybsze zgłoszenie się  do p. Danuty Kaczmarek (sala 229 lub kantorek 223 ). Termin zgłoszeń -do końca tygodnia, czyli do 7 marca.  Liczymy na wielu ochotników!

 

U niej znajdziecie również szczegółowe informacje.

Dla każdego z pewnością znajdzie się miejsce! CZEKAMY NA CIEBIE!