Zagadka Stonehenge rozwiązana?

Symboliczna wymowa słynnego kamiennego kręgu Stonehenge w Anglii wzniesionego przez druidów co najmniej 3,2 tys. lat temu została podobno wreszcie wyjaśniona. Stało się tak dzięki dociekliwości kanadyjskich badaczy, między innymi emerytowanego ginekologa z University of British Columbia – prof. Anthonego Perksa.

W jego przekonaniu kamienne kręgi są po prostu wielkim symbolem płodności i przedstawiają zwyczajnie kobiece genitalia. Podobno staje się to ewidentne, kiedy ogląda się zdjęcia zabytku dokonane z lotu ptaka.

Biorąc pod uwagę naukową i zawodową specjalność profesora Perksa można powiedzieć, że dla człowieka z młotkiem wszystko wygląda jak gwóźdź

 

Gołębie cwaniaki

 

Wielu ekspertów sądziło, że gołębie wyposażone są w szósty zmysł pozwalający im bezbłędnie orientować się w jakim kierunku powinny lecieć i że ich umiejętność odnajdywania domu (a przy okazji dostarczania korespondencji) jest instynktowna. Tymczasem, jak stwierdzili naukowcy z Departamentu Zoologii w Oksfordzie, gołębie wcale nie lecą do domu najkrótszą drogą, lecz podążają wzdłuż autostrad i innych ludzkich szlaków komunikacyjnych.Okazało się nawet, że zataczają kręgi nad rondami.

Ciekawe jak sobie radziły, zanim Rzymianie zaczęli budować swoje słynne rzymskie drogi……

 

Można umrzeć ze śmiechu, czyli gimnazjalista u lekarza

W marcu 1975 roku 50 letni angielski murarz Alex Mitchell zaśmiał się na śmierć, oglądając swój ulubiony program telewizyjny. Według świadectwa żony Mitchell, zanim wyzionął ducha, śmiał się bez przerwy przez 25 minut. Nowsze doniesienie pochodzi z Bangkoku, gdzie 52-letni kierowca ciężarówki dostał ataku śmiechu w czasie snu i zmarł na atak serca po dwóch minutach chichotania. 

Znalezione obrazy dla zapytania śmiech

Choć to co prawda rzadkie przypadki, to nie zaszkodzi spytać lekarza przy najbliższej wizycie, jaka dawka śmiechu jest dla ciebie bezpieczna.

Niezwykłe wykorzystanie zwykłych przedmiotów

Z pewnością każdy z Was ma swoje wypróbowane sposoby, które przydają się w ekstremalnych sytuacjach.

Chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka możliwości wykorzystania zwykłych przedmiotów       w niezwykły sposób, z których być może skorzystacie.

1. Suszarka  

POlewa Aby uzyskać idealnie równo rozprowadzoną polewę na cieście, wystarczy ją „wysuszyć”. Ciepłe, wydmuchiwane powietrze sprawi, że pozbędziemy się grudek, a polewa będzie równo rozłożona. 

2. Zamrażarka

zamrazarka Jeżeli do Twoich ubrań przykleiła się guma albo inne lepkie słodycze, wystarczy, że oblepiony ciuch włożysz na dwie godziny do zamrażarki. Schłodzona guma bardzo łatwo się odkleja. 

3. Skórka od banana.

buty Jeśli akurat zabrakło Ci pasty do butów, a chcesz szybko je wyczyścić, możesz użyć skórki od banana. Jej wewnętrzna strona nawilży Twoje obuwie i zapewni im odświeżony wygląd na długo. 

4. Sól

kubek Sól ma bardzo wiele zastosowań, ale może przydać się zwłaszcza, gdy akurat na Ciebie przypadło zmywanie naczyń. Jeśli trafiłeś na kubek, na którym pozostały brązowe osady po herbacie – wystarczy, że użyjesz soli. Odrobina tego produktu wtarta w kubek szybko usunie niechciane brudy                 ( a Ty będziesz miał więcej czasu,  by zajrzeć na stronę GIGANTA 😉 )

Na razie tyle. W kolejnej części dowiesz się, co zrobić, jeśli: komórka wpadła ci do wody, przesoliłeś zupę, chcesz szybko zrobić tosta bez tostera itp.

Możesz również podzielić się z nami Twoimi sprawdzonymi metodami niezwykłego wykorzystywania zwykłych rzeczy (napisz e-mail)     ZAPRASZAMY

Wycieczka do Warszawy

Zapraszamy wszystkich chętnych na jednodniową wycieczkę do Warszawy!!!wewnątrz centrum

W planie – zwiedzanie Centrum Nauki „Kopernik” oraz spacer po mieście (Starówka, Łazienki). Nie zabraknie również innych atrakcji i przede wszystkim dobrej zabawy.Wyprawa  odbędzie się 2.04.14. Przejazd autokarem.

KAŻDY jest mile widziany.Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są  o jak najszybsze zgłoszenie się  do p. Danuty Kaczmarek (sala 229 lub kantorek 223 ). Termin zgłoszeń -do końca tygodnia, czyli do 7 marca.  Liczymy na wielu ochotników!

 

U niej znajdziecie również szczegółowe informacje.

Dla każdego z pewnością znajdzie się miejsce! CZEKAMY NA CIEBIE!

Sto lat temu -1914

Sto lat temu – w roku 1914 – 28 lipca wybuchła I wojna światowa, która była punktem zwrotnym w historii. Zgięło w niej ok. 10 mln ludzi, a 20 mln zostało rannych.

Jeńcy1

Pod koniec wojny zaczęła rozprzestrzeniać się grypa hiszpanka. Zabiła więcej amerykańskich żołnierzy walczących we Francji niż zginęło z rąk wroga. Pochłonęła ogółem 50 mln ludzi.

Grypa hiszpanka

Gdy w 1918 I wojna się skończyła,  znaczna część ludzi umierała z głodu. 21 lat później wybuchła II wojna światowa. W jej wyniku 60 mln ludzi straciło życie.

Wieża Eiffla podcas wojny

W XX wieku w działaniach wojennych straciło życie ponad 100 mln ofiar, głód zabił 70 mln ludzi, a setki milionów zmarło na wskutek m. in. ospy, malarii czy gruźlicy.

Porównywalnie: to tak jakby zginęli prawie wszyscy mieszkańcy Europy ( ponad 700 mln)!

Co zrobić, żeby się lepiej uczyć?

Oto jest pytanie

Minął już ponad miesiąc,od kiedy chodzimy do szkoły. Jedni są zadowoleni z ocen – drudzy nie. Jedną z ważnych dziedzin, która niekoniecznie należy do naszych ulubionych, są zadania domowe. Stosujecie jakiś określony system odrabiania lekcji? Jeżeli macie z tym problem, może zechcecie skorzystać z poniższego. 😉

Oto kilka rad:

1. Wybierz odpowiednie miejsce. Nic nie powinno Cię rozpraszać. Jeżeli to możliwe, ucz się przy biurku. No i najtrudniejsze – nie włączaj telewizora, komputera, radia itp. Na pewno nie pomogą Ci się skoncentrować. 😉

2. Ustal hierarchię wartości. Mówiąc w skrócie – najpierw lekcje, potem przyjemności.

3. Nie odkładaj nauki. Wyznacz sobie nieprzekraczalny termin odrobienia określonej pracy domowej i staraj się go dotrzymać.

4. Ułóż plan. Zdecyduj, które zadanie musisz odrobić w pierwszej kolejności, które w drugiej itd. Wykonane zadania wykreślaj.

5. Rób przerwy. W razie kłopotów z koncentracją oderwij się na chwilę. Nic na siłę.

Byleby przerwa nie była za długa. 😉

Co o tym myślicie? Łatwo się do tego zastosować? Pamiętajcie, że tylko od Was zależy, czy Wam się uda. 😉

 

5 ciekawostek o deszczu

deszcz

Ten widok jest wszystkim dobrze znany. Nie zastanawiamy się nad tym, ale:

1. Najsuchszym kontynentem jest Antarktyda- rocznie spada tam 715 ml deszczu, podczas gdy średnia wynosi 990 ml.

2. Statystycznie więcej deszczu spada na miasta niż na tereny wiejskie.

3. Szansa na opady deszczu w centrum miasta jest większa w sobotę niż w poniedziałek.
Sobota- dzień, w którym odpoczywamy – a tu deszcz 🙁

4. Najdłuższy okres bez opadu to 14 lat i 5 miesięcy (działo się to w mieście Arica w Chile).arica chile
Tak wygląda Arica dzisiaj – kto by pomyślał, że nie padało tam 14 lat? 🙂

5. Jedna z większych średnic kropli deszczu wynosi 5 mm i spada ok. 200 s.

Niby zwykły deszcz, a tyle niespodzianek, lecz to dopiero początek. Reszta przed Wami.;)